LAS W SŁOJU - INSTRUKCJA OBSŁUGI :)
12.jpg

LAS W SŁOJU - INSTRUKCJA

LAS W SŁOJU TO AUTONOMICZNY MINI EKOSYSTEM Z ZAMKNIĘTYM OBIEGIEM WODY I POWIETRZA. JEST SAMOWYSTARCZALNY, ALE DO FUNKCJONOWANIA W NOWYM MIEJSCU POTRZEBUJE MINIMUM NASZEJ UWAGI.

1. STANOWISKO JEST BARDZO ISTOTNE DLA PRAWIDŁOWEGO FUNKCJONOWANIA ZAMKNIĘTEGO EKOSYSTEMU. LAS POWINIEN STAĆ W MIEJSCU DOBRZE DOŚWIETLONYM (ŚWIATŁO JEST NIEZBĘDNE DO FOTOSYNTEZY), ALE NIE BYĆ NARAŻONYM NA BEZPOŚREDNIE PROMIENIE SŁONECZNE, CZY ODDZIAŁYWANIE ŹRÓDEŁ CIEPŁA. IDEALNE BĘDZIE MIEJSCE, GDZIE WYSTĘPUJE ROZPROSZONE ŚWIATŁO I UMIARKOWANA TEMPERATURA. PAMIĘTAJMY, ABY NIE STAWIAĆ LASU NA PARAPECIE, BLISKO GRZEJNIKA, CZY TEŻ NA OGRZEWANEJ PODŁODZE. 

2. PODLEWANIE ZAMKNIĘTY EKOSYSTEM W NOWYM MIEJSCU POTRZEBUJE CZASU NA STABILIZACJĘ I ADAPTACJĘ, DLATEGO W TYM OKRESIE CZĘSTO OBSERWUJEMY I SPRAWDZAMY WILGOTNOŚĆ NASZEGO LASU. NA POCZĄTKU RAZ NA TYDZIEŃ LUB RAZ NA DWA TYGODNIE NALEŻY ZROSIĆ EKOSYSTEM ODSTANĄ WODĄ ZA POMOCĄ DOŁĄCZONEJ PIPETY, LUB MOŻEMY UŻYĆ SPRYSKIWACZA. JEŻELI LAS NIE JEST NADMIERNIE PRZESUSZONY ZRASZAMY GŁÓWNIE MECH-POWINIEN BYĆ STALE DELIKATNIE WILGOTNY. MOŻEMY SPRAWDZIĆ DŁONIĄ CZY JEST ON SUCHY CZY TEŻ WRĘCZ PRZECIWNIE. WYSUSZONY MECH PRZYBIERA JASNOZIELONY KOLOR. UWAGA! NIE PODLEWAJMY NADMIERNIE. JEŚLI PRZESUSZYMY ZRASZAJMY STOPNIOWO DO OSIĄGNIĘCIA ODPOWIEDNIEJ WILGOTNOŚCI. NA ŚCIANKACH SZKŁA MOGĄ POJAWIAĆ SIĘ MAŁE SKROPLENIA, CO JEST NORMĄ 

3. WIETRZENIE W PRZYPADKU NADMIERNIE POJAWIAJĄCYCH SIĘ SKROPLEŃ WODY NA ŚCIANKACH SZKŁA NALEŻY UCHYLIĆ POKRYWĘ I PRZEWIETRZYĆ SŁOIK DO ODPAROWANIA (MOŻE TO TRWAĆ KILKA GODZIN LUB NAWET CAŁY DZIEŃ). ZAMKNIĘTY EKOSYSTEM MOŻE NADMIERNIE PAROWAĆ PO ZMIANIE MIEJSCA POŁOŻENIA – POSTĘPUJEMY WÓWCZAS J.W., LUB W MIEJSCACH GDZIE NARAŻONY JEST NA SKOKI TEMPERATURY (NP. PRZECIĄGI PRZY WIETRZENIU POMIESZCZENIA, BEZPOŚREDNIE ODDZIAŁYWANIE ŹRÓDEŁ CIEPŁA LUB KLIMATYZACJI). W TYM WYPADKU MOŻE WYMAGAĆ PRZENIESIENIA W INNE MIEJSCE. 

4. POZOSTAŁE UWAGI 

• RAZ NA JAKIŚ CZAS DOBRZE JEST PRZEWIETRZYĆ SŁOIK, JEŻELI ZAUWAŻYMY, ŻE W SŁOIKU JEST ZWIĘKSZONA WILGOTNOŚĆ I TEMPERATURA (MOŻE TO BYĆ PRZYCZYNĄ POJAWIENIA SIĘ PLEŚNI). 

• WAŻNA JEST OBSERWACJA – JEŻELI ZAUWAŻYMY, ŻE COS SIĘ DZIEJE Z ROŚLINKAMI OD RAZU REAGUJEMY: JEŻELI ROŚLINKI SĄ PRZESUSZONE- ZRASZAMY, JEŻELI MAJĄ ZBYT MOKRO – WIETRZYMY SŁOIK; ZAUWAŻYMY PLEŚŃ – USUWAMY NP. PĘDZELKIEM, WIETRZYMY; DRZEWKO TRACI LISTKI – PRZYCZYNĄ MOŻE BYĆ: ZMIANA MIEJSCA, NIEWYSTARCZAJĄCE DOŚWIETLENIE LUB PRZESUSZENIE; OPADŁE LISTKI – USUWAMY, LUB OBSERWUJEMY CZY NIE PLEŚNIEJĄ. W RAZIE JAKICHKOLWIEK PYTAŃ I WĄTPLIWOŚCI – ZAPRASZAMY DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO :). 

• OD CZASU DO CZASU (SZCZEGÓLNIE W POCZĄTKOWYM OKRESIE) DOBRZE JEST DELIKATNIE DOCISNĄĆ MECH DO PODŁOŻA.

OBSERWUJMY, DBAJMY I POKOCHAJMY !

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl